DevOps

DevOps - nowy rodzaj myślenia o wytwarzaniu oprogramowania!

DevOps (Development Operations) to podejście, które zakłada ścisłą współpracę między zespołami odpowiedzialnymi za rozwój oprogramowania (deweloperzy) i operacje (administratorzy). Największą zaletą tego podejścia jest szybsze, mniej awaryjne i bardziej efektywne dostarczanie oprogramowania do klientów. 

Dla EVILFORK DevOps to interdyscyplinarne podejście do inżynierii oprogramowania, które w codziennej pracy łączy szeroką wiedzę, wyselekcjonowane narzędzia oraz przemyślane procesy.

Rola procesów we współczesnym świecie

CI/CD (Continuous Integration / Continuous Delivery) to praktyki ściśle związane z filozofią DevOps. W inżynierii oprogramowania są to procesy i narzędzia mające na celu automatyzację procesu tworzenia, testowania i wdrażania aplikacji.

W erze szybkich aktualizacji i nieustannego rozwoju oprogramowania procesy odgrywają kluczową rolę. Dzięki CI/CD zespoły programistyczne mogą automatycznie integrować zmiany w kodzie, przeprowadzać testy oraz wdrażać aplikacje w sposób bardziej efektywny i bezpieczny. Niezależnie od tego, czy pracujesz w środowiskach chmurowych czy z lokalnymi Data Center. 

EVILFORK DEVOPS MINDSET

Infrastructure as Code

Podejście Infrastructure as Code (IaC) pozwala nam na zautomatyzowane i deklaratywne tworzenie, zarządzanie oraz wdrażanie infrastruktury za pomocą kodu. Dzięki temu eliminujemy błędy ludzkie związane z ręcznym konfigurowaniem środowisk oraz znacząco przyspieszamy proces tworzenia i skalowania środowisk dla klientów. Ponadto, kodowa reprezentacja infrastruktury pozwala na łatwiejsze jej modyfikowanie, wersjonowanie i utrzymywanie, co zwiększa efektywność zarządzania środowiskami u naszych klientów. 

Projektujemy architekturę oraz zarządzamy usługami z wykorzystaniem usług największych dostawców chmury publicznej tj. Amazon Web Services, Google Cloud Platform, Microsoft Azure

Continuous Integration (CI) pozwala programistom regularnie integrować zmiany w kodzie do wspólnego repozytorium. Każda integracja jest automatycznie weryfikowana poprzez zestaw testów, co pozwala szybko wykryć błędy. CI minimalizuje ryzyko konfliktów między różnymi wersjami kodu, co sprzyja stabilności, jakości i szybkości powstawania oprogramowania.

Continuous Delivery (CD) to praktyka, w której zmiany w kodzie są automatycznie przygotowywane do wdrożenia na środowisko produkcyjne po przejściu przez automatyczne testy. Dzięki CD zespół może z łatwością wdrażać nowe funkcje lub poprawki, redukując ryzyko błędów, które mogłyby pojawić się podczas manualnego wdrażania.

Continuous Deployment to dalszy krok w automatyzacji CI/CD. W tym przypadku każda zmiana, która przejdzie wszystkie testy, jest automatycznie wdrażana na produkcję. Continuous Deployment pozwala na jeszcze szybsze dostarczanie nowych funkcji, jednak wymaga bardzo dobrze zautomatyzowanych testów, aby zapewnić, że wdrożenia są zawsze stabilne.

Automatyczne testowanie zapewnia, że każda zmiana w kodzie jest odpowiednio przetestowana przed wdrożeniem. Testy mogą obejmować testy jednostkowe, integracyjne oraz akceptacyjne, co minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego.

Automatyzacja procesu budowy oprogramowania polega na zautomatyzowaniu kompilacji, testowania i pakowania kodu w gotową do wdrożenia aplikację. Proces ten jest powtarzalny i przewidywalny, co przyspiesza pracę zespołów programistycznych.

Czy DevOps odnajduje się w projektach
e-commerce?

W środowisku e-commerce takim jak Magento, PrestaShop czy Shopware, podejście DevOps jest szczególnie użyteczne, ponieważ umożliwia szybkie wprowadzanie nowych funkcji i aktualizacji sklepu. Automatyzacja testów i wdrożeń pozwala na szybkie wykrywanie i naprawianie błędów a zdolność do modyfikowania i skalowania zasobów pozwala rosnąć infrastrukturze razem z biznesem. 

Zainteresowany?

Potrzebujesz wsparcia? Zapraszamy do skorzystania z formularza poniżej.